Obowiązkowe opony zimowe | Cenne wskazówki i Porady | Tirendo.pl

obowiazkowe opony zimowe

Obowiązkowe opony zimowe

Zbliża się zima, temperatura spada i już wkrótce spadnie pierwszy śnieg a lód zagości na naszych drogach. W Polsce zgodnie z przepisami prawa opony zimowe nie są obowiązkowe . Należy jednak pamiętać że w wilu krajach opony zimowe są obowiązkowe. Jeżeli wybierasz się na narty za granicą musisz przestrzegać tych zasad, które mogą się znacznie różnić. Poniżej znajduje się krótki opis zasad, które odnoszą się do najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych. Więc nie powinny Cie spotkać żadne nieprzyjemności podczas odpoczynku w górach.

Kraj
Obowiązkowe
opony zimowe?
Opis
Belgia
Nieobowiązkowe
opony zimowe

Posiadanie opon zimowych nie jest wymagane prawnie w Belgi, jednak zaleca się ich stosowanie gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celcjusza.

Holandia
Nieobowiązkowe
opony zimowe

Tak samo jak w Belgi, Holandia nie posiada obowiązku zmiany opon na zimowe, jednak zaleca się ich użytkowanie w temperaturach poniżej 7 stopni Celcjusza.

Wielka Brytania
Nieobowiązkowe
opony zimowe

Stosowanie opon zimowych nie jest obowiązkowe w Wielkiej Brytanii, ale jest zalecane. Opony zimowe zapewniają bezpieczeństwo na drodze: zwiększają przyczepność i mają krótszą drogę hamowania na śniegu i lodzie niż opony letnie.

Szwajcaria
Obowiązkowe gdy odpowiedni znak

W Szwajcarii obowiązują takie same zasady jak we Francji i Włoszech. Opony zimowe są obowiązkowe na drogach, gdzie jest to wskazane przez znak. Jeżeli nie posiadasz opon zimowych i jesteś uczestnikiem wypadku samochodowego, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Włochy
Obowiązkowe gdy odpowiedni znak

Na niektórych trasach we Włoszech opony zimowe są obowiązkowe. Znaki szczególne wskazują na których drogach. Okres, w którym stosuje się te znaki, różni się w zależności od regionu. Opony zimowe mogą być obowiązkowe na pewnych drogach od 15 Października do 15 Kwietnia.

Francja
Obowiązkowe gdy odpowiedni znak

We Francji również występują znaki określające, które drogi wymagają opon zimowych. Jednak, jeżeli jesteś uczestnikiem wypadku samochodowego na letnich oponach zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności prawnej, bez względu na jakiej drodze miało to miejsce.

Niemcy
Obowiązkowe opony zimowe

Po zmianach w przepisachod od roku 2010 w Niemczech opony zimowe są obowiązkowe podczas panowania warunków zimowych. Oznacza to, że podczas obecności śniegu i lodu jesteśmy zobowiązani do używania ogumienia zimowego. Jeżeli się nie dostosujemy do obowiązującego prawa możemy zostać ukarani mandatem. Podczas wypadku dokonanego na letnich oponach ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania lub zastosować swoje wewnętrzne przepisy.

Austria
Obowiązkowe
opony zimowe

W Austrii, opony zimowe są obowiązkowe w pewnym okresie czasu, dokładnie od 1 Listopada do 15 Kwietnia. Głębokość bieżnika powinna mieć co najmniej 4 mm.

Finlandia
Obowiązkowe
opony zimowe

W Finlandii obowiązek zmiany opon na zimowe nie zależy od pogody, ale opony zimowe są obowiązkowe na czas oznaczony. Od 1 Grudnia do 28 Lutego samochód powinien być wyposażony w opony zimowe, które mają bieżnik o głębokości co najmniej 3 mm.

Norwegia
Obowiązkowe
opony zimowe

W tej zimowej krainie opony zimowe są obowiązkowe od 1 Listopada do 1 Maja. Opony muszą również spełniać minimalną głębokość bieżnika równą 3 mm.

Czechy
Obowiązkowe
opony zimowe

W Czechach prawo zakłada posiadanie opon zimowych od 1 Listopada do 31 Marca. Głębokość bieżnika musi wznosić minimalnie 4mm.

Chorwacja
Obowiązkowe
opony zimowe

W tym pięknym kraju nad Morzem Adriatyckim, opony zimowe są wymagane w zimowych warunkach pogodowych i muszą mieć minimalną głębokość bieżnika 4 mm. Należy wiedzieć, że opony z kolcami są jednak zabronione.

Słowenia
Obowiązkowe
opony zimowe

W Słowenii, opony zimowe są obowiązkowe przy warunkach zimowych czyli w okresie od 15 Listopada do 15 Marca. Ponownie, minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 3 mm.

Luxemburg
Obowiązkowe
opony zimowe

W Luksemburgu, opony zimowe, w przeciwieństwie do Belgii są obowiązkowe w warunkach zimowych, takich jak: lód, śnieg, deszcz ze śniegiem i błoto pośniegowe. Jeżeli nie masz zimowych opon i jesteś zaangażowany w wypadek samochodowy - jesteś odpowiedzialny za spowodowanie wypadku.

Szwecja
Obowiązkowe
opony zimowe

Minimalna skrajna głębokość bieżnika w Szwecji to 3mm. Od dnia 1 Grudnia do 31 Marca, opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych.

W zimie będziesz doświadczał lepszej przyczepność w warunkach zimowych gdy zastosujesz opony zimowe. Można zauważyć znaczną różnicę szczególnie w niebezpiecznych sytuacjach. Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo zobacz opony zimowe dostępnych na Tirendo.pl

Band 185 65 R15

Michelin Alpin A4

Ten ekonomiczne opony zimowe słyną z niezawodności i optymalnej trakcji. Jednak najbardziej są chwalone za pięć procent krótszą drogę hamowania. Dzięki technologii "Helio Compound +" opona zapewnia bezpieczną jazdę nawet w ciężkich warunkach pogodowych.

Poznaj Michelin Alpin A4

Band 155 65 R13

Vredestein Snowtrac 3

Opona Vredestein Snowtrac 3 zapewnia swoim użytkownikom bezpieczeństwo. Dzięki innowacyjnemu profilowi osiąga doskonałą przyczepność oraz dobre prowadzenie na śniegu i lodzie. Warunki zimowe nie są dużym wyzwaniem dla tego modelu opon zimowych.

Poznaj Vredestein Snowtrac 3

Band 175 70 R13

Nokian WR D3

Nokian WR D3 to opony zimowe, które łączy w sobie niezwykła trwałość oraz optymalizacją trakcji. Dzięki zastosowaniu nowej metody "Slush Blower" opona radzi sobie dobrze z odprowadzaniem wody spod bieżnika. Przetrwaj bezpiecznie zimę z Nokian WR D3.

Poznaj Nokian WR D3


Potrzebujesz nowych opon? Najszybciej znajdziesz odpowiedni model przy pomocy naszego konfiguratora!