Wymiana opon | Cenne Informacje i Porady | Tirendo.pl

Wymiana opon

Wymiana opon- jak często i kiedy jest to konieczne

Opony, będąc jedynym punktem styczności auta z nawierzchnią, spełniają najważniejszą rolę, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Dlatego jest to niezwykle istotne, aby utrzymywać je w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy okres czasu. Jednakże nic nie jest wieczne- co dotyczy również opon. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać, kiedy zmienić opony, czym kierować się planując taką wymianę, jak się tego dokonuje, a także, w jaki sposób ewentualnie przedłużyć żywotność opon i czy jest to opłacalne.



Kiedy należy wymienić opony?

Zużyty bieżnik

Należy regularnie sprawdzać zużycie bieżnika. Jego podstawową funkcją jest usuwanie wody lub błota pośniegowego sprzed opony, aby ta utrzymała jak największą styczność z powierzchnią. Z tego powodu jego głębokość jest kluczową wartością. Dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, jednakże nie zaleca się w tym przypadku czekać z wymianą do ostatniej chwili. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu należy rozważyć wymianę opon, gdy głębokość bieżnika schodzi do poziomu poniżej 3 mm.

Nierównomierne wytarcia

Oznaczają one nierównomierne zużycie opony, co może być skutkiem problemu mechanicznego, na przykład niepoprawnego wyważenia opony, niewłaściwej geometrii kół, problemów z układem napędowym lub zawieszeniem. Nierównomierne wytarcia mogą pojawić się także jako następstwo specyficznego stylu jazdy lub na skutek holowania. Można je zauważyć na całej powierzchni opony, zarówno na środku, jak i na jej krawędziach.

Podeszły wiek opony

Zaleca się wymienianie opon starszych niż 5 lat. Nawet jeżeli opona z zewnątrz wygląda przyzwoicie, guma, z której jest stworzona, w przeciągu tego okresu czasu przechodzi chemiczną reakcję, skutkującą obniżeniem jej jakości, a co za tym idzie, zaniżeniem bezpieczeństwa jazdy. Starość opony można poznać po znacznych wytarciach i pęknięciach na jej całej powierzchni.

Uszkodzenie mechaniczne

Poruszając się po nienajlepszej jakości polskich drogach, kierowca narażony jest na częste zderzania ogumienia z masywnymi przeszkodami, takimi jak krawężniki, czy krawędź gigantycznej dziury. Każde mechaniczne uszkodzenie, objawiające się przebiciem, zadrapaniem, wybrzuszeniem, czy wklęśnięciem , powinno być natychmiastowym sygnałem do wymiany opony.

Niewłaściwe dobranie

Opony powinny być odpowiednio dobrane do typu samochodu, najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Dozwolone są także zamienniki opon, należy jednak uważać, aby zdecydować się na właściwe. Pamiętaj: wszystkie 4 opony powinny być oponami tego samego typu!

Co jest istotne przy wymianie opon?

Wymieniając opony, należy zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów. Pierwszym i chyba najważniejszym etapem jest wybór właściwej opony i nie chodzi tutaj o rozpoznanie wielkości i rozmiaru felgi. Chodzi o dobór ogumienia pod względem jakościowym. W sieci można znaleźć wiele opisów, testów i porównań, dzięki którym można wybrać bardzo dobre opony nie wydając przy tym dużych kwot. Warto zapoznać się z opiniami ekspertów i spojrzeć na najnowsze testy opon na dany sezon. Zaleca się wybór nowych opon. Co prawda istnieje możliwość kupna używanego ogumienia w atrakcyjnej cenie, jednak nowe opony wystarczą na dłużej, są pewniejsze i zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zamienniki oponto kolejna opcja, którą można rozważyć, trzeba jednakże najpierw dokładnie zaznajomić się z ich rodzajami i dogłębnie rozważyć ich wykorzystanie.Następnie, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta pojazdu, co do rozmiaru opon, ich dopasowania do średnicy felgi, ich kompatybilności z indeksem prędkości i nośności. Istotne są również czysto techniczne aspekty, jak odpowiednie wyważenie i dokręcenie opony.


Wymiana w domu czy w warsztacie?

Po wybraniu odpowiedniego kompletu ogumienia, można brać się za wymianę opon. Proces ten nie wydaje się być skomplikowany. Z teoretycznego punktu widzenia polega po prostu na podniesieniu auta, odkręceniu śrub, zdjęciu koła, założenia nowego, dokręceniu i powtórzeniu tego procesu trzy razy. O ile teoria wydaje się relatywnie prosta, praktyka stanowi większe wyzwanie. Poza trudnościami związanymi z odkręcaniem czy dokręcaniem śrub, przy samodzielnej wymianie opon może dojść do wielu błędów, które w czasie jazdy skutkować mogą zmniejszonym bezpieczeństwem i komfortem prowadzenia auta. Dodatkowo problemem jest wymiana opon na felgach. Wielu ludzi używa specjalnych łyżek i prętów do zdjęcia gumy z felgi. Nieumiejętne wykonanie tej czynności grozi uszkodzeniem felgi, która nie będzie już nadawać się do użytku. Warto więc powierzyć tą czynność specjalistom w warsztatach samochodowych, którzy bardzo szybko odkręcą opony, założą nowe ogumienie na felgi i przykręcą komplet do pojazdu. Wymiana opon w warsztacie to koszt oscylujący w granicach około 100 złotych. Warto zapłacić taką kwotę zamiast ryzykować zniszczenie felgi, bezpieczeństwo swoje i innych.



Wskazówka

Uważaj na sezonowe warsztaty zajmujące się wymianą opon! Oferują one tę usługę za bardzo niską cenę, co nierzadko przekłada się na jakość takiej wymiany- źle dokręcone śruby czy źle wyważone koła to najczęstsze problemy, z którymi borykają się kierowcy zlecający wymianę w niesprawdzonych, nieprofesjonalnych warsztatach.


Bieżnikowanie opon- wady i zalety

Bieżnikowanie jest metodą odnawiania zużytej opony poprzez nałożenie na nią nowego bieżnika. Można tego dokonać na dwa sposoby:

1
Na gorąco- po usunięciu zużytego bieżnika oponę oblewa się nową gumę, po czym umieszcza się nią w specjalnej formie, która utrwala jej kształt;

2
Na zimno- oponę łączy się z wcześniej przygotowanym nowym bieżnikiem.

Wady Zalety
• Zawężony wybór rozmiarów • Niższa cena
• Większa podatność na usterki • Zbliżony indeks prędkości do opon nowych
• Niższa jakość • Głębszy bieżnik

Wymiana opon powinna być dokonywana regularnie, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy dokonywać jej w sposób przemyślany, ponieważ bezpośrednio wpływa on na jakość i efektywność użytkowania pojazdu. Zawsze powinno się kierować zdrowym rozsądkiem i mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych. Innymi słowy, nie warto oszczędzać na wymianie opon i później ponosić tego potencjalnie tragiczne konsekwencje.





Znajdż najlepsze opony przy użyciu naszego konfiguratora!