Aquaplaning | Wszystko o aquaplaningu | Tirendo.pl

Aquaplaning

Aquaplaning- czym jest, co je powoduje i jak go uniknąć

Zjawisko aquaplaningu

Aquaplaning (zwany także hydroplaningiem, a w języku polskim akwaplanacją) jest zjawiskiem, podczas którego opony w mokrych warunkach drogowych tracą kontakt z nawierzchnią poprzez wytworzenie się pomiędzy nimi warstwy wody. Opony w tej sytuacji nie są w stanie dostatecznie szybko usunąć nadmiaru wody, która akumuluje się przed nimi, przez co pojazd traci styczność z powierzchnią i zostaje uniesiony przez wodę, powodując utratę przez kierowcę kontroli nad autem

Aquaplaning- czym jest?

Warunki atmosferyczne, które powodują, że drogi stają się oblodzone lub zaśnieżone, sprawiają, że stajemy się bardziej ostrożni w czasie jazdy. Jednakże, kierowanie pojazdem w czasie deszczu lub po mokrych, pełnych kałuż drogach, może być równie niebezpieczne. Jak wskazują dane zamieszczone w tabeli poniżej, wypadki drogowe spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza deszczem, nierzadko skutkują znaczną liczbą rannych, a nawet zabitych. Do zaistnienia tego typu wypadków dochodzi bardzo często, a zazwyczaj odpowiedzialne jest za nie jest zjawisko aquaplaningu.

Statystyki wypadków spowodowanych przez deszcz 2002-2012

Dane liczbowe Dane procentowe
595,900 wypadków 46% wypadków spowodowanych warunkami atmosferycznymi
245,446 rannych 52% rannych na skutek warunków atmosferycznych
2.876 zabitych 46% zabitych z powodu warunków atmosferycznych

Źródło: US Federal Highway Administration

Pojazd w trakcie aquaplaningu nie odpowiada poprawnie na manewry wykonywane przez kierowcę, takie jak skręcanie, hamowanie lub przyspieszanie. Akwaplanacja bierze kierowcę z zaskoczenia, a opisywana jest jako poczucie „poluzowania” tyłu pojazdu, uciekania auta na boki, oraz bezwysiłkowego, „lekkiego” poruszania kierownicą.

Czynniki wpływające na wystąpienie aquaplaningu

Prędkość

Im wyższa prędkość, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia aquaplaningu. Zjawisko to może wystąpić nawet przy prędkości 50 km/h! Zaleca się zmniejszenie prędkości zwłaszcza zbliżając się do większych kałuży.

Stan i rodzaj opon

Odpowiednio dobrany rozmiar opon, zalecane przez producenta ciśnienie w oponach oraz rodzaj i głębokość bieżnika mają bezpośredni wpływ na możliwość pojawienia się zjawiska akwaplanacji. Można je znacznie zredukować poprzez regularne zapoznawanie się z aktualnymi danymi dotyczącymi zachowania opon na mokrej nawierzchni, jak na przykład test opon letnich.

Głębokość i ilość wody na jezdni

Im głębsze kałuże ma do pokonania pojazd, tym większe prawdopodobieństwo, że auto straci kontakt z nawierzchnią. Jednakże, nawet przy cienkiej warstwie wody może wystąpic aquaplaning.


Jak zachować się w czasie aquaplaningu?

Po pierwsze, nie panikuj!!! Gwałtowne manewry mogą tylko pogorszyć sytuację. Zaleca się w jak najbardziej możliwym stopniu utrzymanie kierunku jazdy i nie skręcania kierownicą na boki. Spowoduje to jeszcze większą utratę kontroli nad pojazdem i może mieć fatalne w skutkach konsekwencje. Należy także pokonać pierwotny instynkt gwałtownego wciskania pedału hamulca- spowoduję to poślizg auta, tak samo jak intensywne przyspieszenie. W celu odzyskania kontroli nad pojazdem trzeba zdjąć nogę z gazu, odczekać, aż odzyskamy sterowność i delikatnie naciskać pedał hamulca.

Co zrobić, aby uniknąć akwaplanacji?

Aquaplaning

1
Regularnie wymieniaj opony! Często sprawdzaj także głębokość bieżnika, poziom zatarcia opon, ich stan, wiek, zużycie, Odpowiednio dobierz ogumienie, takie jak np. Opony Uniroyal Rain Max

2
Zwróć uwagę na szerokość opon- szersze opony są bardziej podatne na aquaplaning, jako że ciężar pojazdu rozłożony jest na większej powierzchni; cieńsze opony przetną warstwę wody szybciej i sprawniej.

3
Zwróć uwagę na jakość opon- opony letnie jak Michelin Pilot Sport 3 ze specjalnym systemem Anty Surf, który umożliwia „wcinanie” się w warstwy wody, znacznie zmniejszają możliwość wystąpienia aquaplaningu


Aquaplaning może być bardzo niebezpiecznym, fatalnym w skutkach zjawiskiem, ale nie musi. Jeżeli będziemy regularnie kontrolować stan naszych opon, dbać o ich odpowiednie dobranie do parametrów pojazdu, jak i ich dobry stan, możemy wyeliminować podstawowe przyczyny akwaplanacji. Przede wszystkim jednak trzeba powściągnąć brawurę podczas jazdy, zredukować prędkość, dostosowując ją do niesprzyjających warunków drogowych panujących podczas deszczu, jak i po. Jeśli zdarzy się, że aquaplaning zaistnieje, przede wszystkim zaleca się spokój i opanowanie.


Program motoryzacyjny telewizji Deutsche Welle „ Drive it! Examine it!” wyjaśnia zjawisko aquaplaningu pod kątem samochodów osobowych, jak i sportowych, na przykładzie Audi R8, wypuszczonego do jazdy w ekstremalnie mokrych warunkach.




Znajdż najlepsze opony przy użyciu naszego konfiguratora!