Jakie opony? | Dostawa i zwrot GRATIS | Tirendo.pl

Jakie opony

Jakie opony

Pytanie jakie opony samochodowe wybrać jest zadawane przez wielu kierowców. Trudno jednak na nie odpowiedzieć bezpośrednio i jednoznacznie, ponieważ taki wybór musi być dostosowany do naszych osobistych preferencji oraz sposobu użytkowania ogumienia jak i pojazdu.

Aby ustalić jakie opony są nam potrzebne musimy przemyśleć nasze preferencje oraz zdobyć różnego rodzaju informacje na temat: podziały i klasyfikacji opon oraz zapoznać się z wynikami testów opon. Bieżnik jest jednym z kryteriów podziału. Wyróżniamy opony z bieżnikiem kierunkowym, symetrycznym i asymetrycznym.

Klasy opon podział

Opony są również dzielone na klasy ze względu na swoją jakość. Możemy wyróżnić trzy klasy: ekonomiczną, średnią i premium. Klasy te różnią się pomiędzy sobą technologią produkcji, która zawarta jest głównie w użytej do produkcji mieszance oraz w rodzaju zastosowanego bieżnika. Klasyfikacja danej marki ogumienia do konkretnej klasy nie jest oczywista. Koncerny produkujące opony posiadają marki opon w każdym segmencie i pozycjonują je odpowiednio na rynku. Dobrze znane marki na rynku jak: Michelin, Pirelli, Goodyear czy Continental zalicza się do klasy premium. Jakie opony są przedstawicielami klasy średniej? Oczywicie są to opony: Fulda, Firestone i Uniroyal, natomiast klasa ekonomiczna powinna być kojarzona z takimi markami jak: Barum, Dębica czy Sava.

Głównymi czynnikami indywidualnymi na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze opon są:

 1. Wykonywany przebieg

 2. Jeżeli jeździmy w trasy o niewielkich odległościach i podczas sezonu pokonujemy do 5 tyś. km rekomendowany jest zakup opon klasy ekonomicznej lub średniej. Natomiast jeżeli nasze przebiegi przekraczają 5 tyś. km producenci zalecają zakup opon klasy wysokiej które są odporniejsze na ścieranie.

 3. Teren użytkowania

 4. Należy zastanowić się czy jako użytkownik samochodu poruszamy się głównie po drogach miejskich, lokalnych czy po autostradach. Do jazdy w mieście i na krótkich dystansach najlepszym wyborem są opony kierunkowe klasy ekonomicznej lub średniej. Na długie dystanse poza miastem lepiej zaopatrzyć się w opony asymetryczne klasy średniej lub wysokiej

 5. Rodzaj pojazdu

 6. Rodzaj ogumienia musi być kompatybilny z rodzajem pojazdu. Dlatego na przykład do aut klasy średniej montujemy opony z klasy średniej. Jest to jednak generalna zasada i zamontowanie opon z wyzszej klasy jest możliwe i zależy od indywidualnych preferencji.

 7. Charakter jazdy

 8. Jeżeli styl naszej jazdy jest sportowy i dość agresywny należy dobrać opony kierunkowe lub asymetryczne klasy wysokiej. Do jazdy standardowej, umiarkowanej odpowiednie są opony polecane przez producenta naszego samochodu z klasy średniej.

  Przed zakupem należy wziąć pod uwagę jeszcze ewentualne czynniki dodatkowe . Jeżeli mieszkamy na terenie który podczas zimy odznacza się ciężkimi warunkami drogowymi odpowiedz na pytanie jakie opony wybrać powinna być ułatwiona. Warto zainwestować w opony z zaawansowanym bieżnikiem. Powinien on posiadać wzór kolcowy i zwiększoną ilość lameli.


  Potrzebujesz nowych opon? Najszybciej znajdziesz odpowiedni model przy pomocy naszego konfiguratora!