Rozmiary opon | Dostawa i zwrot GRATIS | Tirendo.pl

Rozmiary opon

Rozmiary opon

Zakup opon jest procesem ważnym i wpływa na przyszłe bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu. Przy doborze nowych opon kierowca kieruje się wieloma czynnikami, takimi jak cena, producent czy model. Jakkolwiek ważne by te wyznaczniki nie były, najbardziej istotne przy zakupie ogumienia powinno być jego dopasowanie do naszego pojazdu. Pod tym względem najważniejszy jest rozmiar opon, czyli wysokość ich profilu, wielkość średnicy oraz szerokość przekroju. Odpowiednio dobrany rozmiar opon jest pierwszą i podstawową gwarancją bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Przejdź bezpośrednio do:

Rozmiar opony- przykład

Na poniższej infografice można łatwo odnaleźć rozmiar opony oraz także wszystkie inne istotne parametry i informacje, jak na przykład indeks prędkości i indeks nośności.
Rozmiar opony znajduje się pod cyfrą „3”.

Indeks predkosci i nosnosci na oponie
Informacje techniczne opon

Jak odczytać rozmiar opony?

205

Pierwsza wartość to szerokość opony wyrażona w milimetrach. Mierzy się ją pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym bokiem opony. Faktyczna szerokość może różnic się nieco od tej zaznaczonej na oponie, ale bardzo niewiele- dopuszczalna różnica to 4% .

55

Jest to wysokość profilu, czyli stosunek wysokości opony do jej szerokości wyrażony w procentach . Oblicza się ją, dzieląc wartość wysokości przez wartość szerokości i następnie mnożąc otrzymaną liczbę przez 100. Profil opony jest określany często także jako seria.

R

Litera R informuje kierowcę o radialnej budowie opony. Budowa radialna oznacza, że drutówki są połączone poprzez kord promieniowo, a nie, jak w oponie diagonalnej, krzyżowo.

16

Ostatnia wartość rozmiaru opony to średnica felgi, wyrażona w calach. Liczba ta musi koniecznie równać się średnicy felgi, na którą dana opona ma być założona.


Gdzie można znaleźć informacje o rozmiarze opony?

Informacje o rozmiarze opony możemy znaleźć przede wszystkim na jej boku, odczytując ciąg znaków opisany powyżej. Jeżeli chcemy sprawdzić, jaki rozmiar opon jest zalecany przez producenta pojazdu, należy spojrzeć na informacje zawarte w karcie obsługi pojazdu, w sekcji technicznej. Zalecany przez producenta rozmiar jest niezwykle ważny, zwłaszcza, gdy zastanawiamy się nad zakupem zamienników opon.

Informacje o rozmiarach ogumienia można także uzyskać u oficjalnych dealerów samochodów, w serwisach montażowych, warsztatach wulkanizacyjnych, oraz w Internecie.


Gdzie znaleźć rozmiar opony?

Najbardziej popularne rozmiaryhankook-ventus-prime

Rozmiar 225/50 R17

Opony do różnych typów aut, zarówno na sezon letni, jak i zimowy. Ogumienie w tym rozmiarze jest używane do fabrycznego wyposażania aut takich jak: BMW Seria 3 czy 5, Audi A4 i A5, Opel Zafira oraz Honda Accord.

Rozmiar 195-65-r15

Jeden z najpopularniejszych rozmiarów opon letnich, który jest powszechnie używany do aut kompaktowych klasy średniej. W opony o tym rozmiarze fabrycznie wyposażane są między innymi takie auta jak: Ford Focus, Opel Astra, Volkswagen Golf, Renault Laguna czy Peugot 307.

fulda-ecocontrol-hp
goodride-sv-308

Rozmiar 215-55-r16

Opony letnie w tym rozmiarze mogą być montowane zarówno do aut osobowych, jak i do pojazdów typu SUV i 4x4. Są używane jak oryginalne wyposażenie w samochodach takich jak: Volkswagen Passat, Alfa Romeo, Audi A4 i A6, oraz Ford Galaxy.

Rozmiar 205/55 R 16

Ogumienie w tym rozmiarze w przeszłości montowane było głównie w autach sportowych, jednak teraz można je znaleźć w fabrycznym wyposażeniu wielu popularnych samochodów, jak na przykład: Audi A3,A4, Ford Focus, Ford Mondeo, Renault Megane, Skoda Octavia czy Volkswagen Golf.

nankang-eco-2
Specjalista firmy Continental o rozmiarach opon

Odpowiednio dobrany rozmiar opon jest jednym z warunków bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dlatego niezwykle istotne jest, aby dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta naszego pojazdu, co do prawidłowego rozmiaru ogumienia, aby nie narażać się na niepotrzebny stres i koszty zakupu złego kompletu opon. Ważne jest także, aby przy potencjalnej wymianie opon, zamontować 4 nowe opony, wszystkie o tym samym rozmiarze. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów podczas jazdy, a także pozwoli się cieszyć większym wykorzystaniem parametrów pojazdu i jego właściwości jezdnych.
Znajdż najlepsze opony przy użyciu naszego konfiguratora!