Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18): +48 (0) 22 39 70 976

Właściwości
Strona 1 od 2

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 135/80 r13


ECE-R 30, są to specjalne przepisy przedstawiające oznaczenie opon. Dotyczą one rynku europejskiego i umożliwiają rozpoznanie najważniejszych parametrów opony dzięki możliwości odczytania specjalnego ciągu cyfr oraz liter umieszczonego na bocznej ścianie. Dzięki tym danym można poznać wielkość, wytrzymałość oraz wiele innych parametrów.

135 - szerokość przekroju
Pierwsza liczba znajdująca się w oznaczeniu ogumienia jest wskazaniem szerokości mierzonym w milimetrach. Razem z większymi i mniejszymi modelami, wartość ta zmienia się co 10 mm. Wartość szerokości może odbiegać od normy w zależności od producenta. W przypadku modelu z symbolem 135 80 r13, szerokość to 135 mm. Jest to odcinek zaczynający się w najdalszym punkcie ściany zewnętrznej i kończący się w najdalszym punkcie wewnętrznej ściany opony.

80 - profil opony
Kolejną wielkością umieszczoną w opisie opony jest informacja na temat wielkości profilu wyrażonej w procentach. Innymi słowy, jest to stosunek procentowy wysokości, do szerokości przekroju. W powyżej podanym przykładzie ogumienia 135 80 r13, profil to 80% szerokości 135 mm, czyli 108 mm. Generalna zasada mówi, że im wyższe jest procentowe oznaczenie wysokości boku (profilu), tym większą wysokość ma opona.

R - oznaczenie konstrukcji ogumienia
Na przedostatnim miejscu znajduje się litera symbolizująca budowę radialną opony. W takim typie ogumienia włóoacute;kna osnowy biegną prostopadle do kierunku jazdy. Wychodzą one ze środka koła i wyglądają podobnie jak promienie słoneczne. Opisywany model 135 80 r13 jest więc oponą radialną, ponieważ posiada literę R w swoim opisie. Warto dodać, że ogumienie o konstrukcji radialnej stanowi 98% rynku.

13 - średnica felgi
Na ostatniej pozycji znajduje się liczba informująca ile cali średnicy musi mieć felga, na którą montowane jest ogumienie. W przypadku produktu z opisem 135 80 r13, średnica felgi wynosi 13 cali. Takie opony samochodowe można więc zakładać na felgę o rozmiarze 33,02 cm (wielkość ta odpowiada 13 calom).


x

Tirendo.pl używa cookies aby zapewnić Ci najwyższą jakość wyświetlanej strony. Odwiedzając naszą stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies.

OK Więcej informacji