Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18): +48 (0) 22 39 70 976

Właściwości
Strona 1 od 6

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 155/80 r13


Decydując się na zakup opon należy wybrać te właściwe. Marka to nie wszystko, po jej ustaleniu należy dobrze dobrać rozmiar. Oczywiście kierowcy wiedzą, że nie uda się dopasować opony, co do milimetra. Nieznaczne różnice nie przeszkodzą w jej sprawnym funkcjonowaniu. Przyjrzyjmy się uważnie czym charakteryzują się opony 155 80 r13.

155 -szerokość opony
Pierwsza liczba wskazuje na szerokość opony. W tym wypadku wynosi ona 155 mm. Mierzymy ją od najbardziej wysuniętego punktu w zewnętrznej ścianie do najbardziej wysuniętego punktu na wewnętrznej ścianie po zamontowaniu felgi. Ważną wskazówką jest informacja, że rozmiar zmienia się, co dziesięć milimetrów, wiedząc o tym musimy podjąć optymalną decyzję korzystną dla kół naszego samochodu. 155 mm wskazuje na to, że opona jest względnie wąska przez, co świetnie odnajdzie się na polskich drogach. Niestety często nie są one najlepszej jakości. Wyboje, koleiny i nierówności lepiej zamortyzuje właśnie taki rozmiar ogumienia.

80 - profil opony
Opony 155 80 r13 wskazują na to, że wysokość odpowiada 80% ich szerokości. Łatwo obliczyć stosunek wysokości boku modelu opony do jej szerokości. W tym wypadku wynosi on 80% z 155 mm, czyli 124 mm. Profil zmienia się co 0.5 %. Tutaj profil jest w miarę wysoki, co świetnie sprawdza się na polskich drogach, zwłaszcza na mokrych i wilgotnych nawierzchniach. Wysoka opona szybciej poradzi sobie z odprowadzeniem gromadzącej się w kałużach wody. Do jej zalet należy również cicha akustyka jazdy. Pasuje do większości obręczy i jej montaż nie pociąga za sobą jakiś większych zmian w obrębie budowy koła. Pasuje do większości standardowych rozmiarów kół.

R - budowa opony
Osnowa, jaką mają opony 155 80 r13 ułożona jest radialnie, tzn. pod kątem 90 stopni w stosunki do kierunku toczenia się opony. Opony samochodowe mają warstwę opasania, które wzmacniają i stabilizują bieżnik. Powierzchnia styku opon z nawierzchnią jest niezmienna nawet przy dużych prędkościach, zarówno na prostej drodze, jak i na zakrętach. Sztywność bieżnika zmniejsza opory otoczenia, co pozwala oszczędzić paliwo.

13- średnica felgi
Średnica felgi, na której montujemy opony 155 80 r13 wynosi 13 mm. Oczywiście dozwolone jest różnica kilku centymetrów różnicy w średnicy felgi i obwodu opony. Należy dokonać optymalnego rozwiązania.

Teraz opony zimowe 155 80 R13 będą z łatwością rozszyfrowane a to pierwszy krok do poprawnego doboru ogumienia.

 

 


x

Tirendo.pl używa cookies aby zapewnić Ci najwyższą jakość wyświetlanej strony. Odwiedzając naszą stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies.

OK Więcej informacji