Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18): +48 (0) 22 39 70 976

Właściwości
Strona 1 od 10

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 165/70 R14


ECE-R 30, to europejskie przepisy regulujące sprawy związane z oznaczeniem ogumienia samochodowego oraz opon innego przeznaczenia. Przepisy te wymagają umieszczania na bocznej ścianie opony informacji na temat jej podstawowych parametrów i właściwości. Oznaczenie opon powinno składać się z czterech członów (jeśli mamy do czynienia np. z oponami pełnoprofilowymi, to są to trzy człony).

165 - szerokość opony
Pierwsza liczba jest wyrażoną w milimetrach szerokością przekroju ogumienia. Oznacza to, że opona 165 70 R14 ma szerokość 165mm. Wielkość ta może być o kilka milimetrów większa lub mniejsza od oznaczenia w zależności od rodzaju producenta. Szerokość powinno zawsze się mierzyć po poprawnym założeniu opony na felgę. Jest to odległość pomiędzy dwoma najdalej wysuniętymi punktami, z których jeden znajduje się na ścianie wewnętrznej, a drugi na zewnętrznej.

70 - profil opony
W opisie opony na drugim miejscu producent zwykle umieszcza informację na temat profilu (zwykle, ponieważ w przypadku opon o pełnym profilu nie umieszcza się żadnej informacji). Jest to procentowy stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Innymi słowy wysokość profilu opony 165 70 R14 stanowi 70% ze 165mm, czyli 115,5mm. Jeśli w opisie widnieje mała liczba określająca profil, to mamy do czynienia z oponami niskoprofilowymi, a brak oznaczenia jest charakterystyczny dla opon pełnoprofilowych.

R - oznaczenie konstrukcji radialnej
Litera R pojawiająca się w opisie modelu jest oznaczeniem konstrukcji radialnej - jednej z najczęściej spotykanych konstrukcji na rynku opon. 98% kompletów ogumienia sprzedawanych na świecie posiada w swoim oznaczeniu literkę R. Oznacza to, że w oponie 165 70 R14 warstwy osnowy biegną w sposób promienisty od teoretycznego środka koła pod kątem prostym w stosunku do kierunku jazdy.

14 - rozmiar felgi
Ostatnia wielkość występująca w opisie opony jest wyrażoną w calach średnicą felgi, na którą powinno się zakładać ogumienie. Oznacza to, że ogumienie o oznaczeniu 165 70 R14 można zakładać wyłącznie na felgi o średnicy 14 cali, czyli 35,56cm (1 cal, to 2,54cm).

Teraz opony zimowe 165 70 R14 zostaną z łatwością rozszyfrowane.


x

Tirendo.pl używa cookies aby zapewnić Ci najwyższą jakość wyświetlanej strony. Odwiedzając naszą stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies.

OK Więcej informacji