Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18):
+48 (0) 22 39 70 976
Właściwości


Strona 1 od 6
*Podana cena dotyczy jednej opony i zawiera podatek VAT
**Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.

Opony 185/55 r14


Wybór odpowiedniego ogumienia do pojazdu jest bardzo ważny. Wiele modeli ogumienia jest jednak podobnych do siebie i dlatego trudno jest ocenić na pierwszy rzut oka ich podstawowe parametry i przeznaczenie. W związku z tym w całej Europie obowiązują specjalne przepisy opisujące oznakowanie opon. Każda wyprodukowana opona powinna posiadać specjalne liczby oraz litery, dzięki którym poznanie podstawowych parametrów i przeznaczenia opony będzie bardzo łatwym zadaniem.

185 - szerokość
Pierwszym elementem oznaczenia znajdującego się na boku opony jest informacja na temat szerokości przekroju ogumienia. Liczba ta określa ilość milimetrów znajdującą się pomiędzy najdalej wysuniętymi punktami na ścianie zewnętrznej i wewnętrznej. Warto dodać, że chodzi o szerokość po nałożeniu opony na felgę i wielkość ta w zależności od producenta ogumienia może się różnić minimalnie od tej podanej na oznaczeniu. Jak widać opona 185 55 r14 ma szerokość 185mm.

55 - profil
Wysokość bocznego profilu opony przedstawiona jest zaraz po oznaczeniu szerokości. Jest to informacja wyrażona w procentach. Informuje jaką część szerokości stanowi wysokość boku. W przypadku opony 185 55 r14, jest to 55% z 185mm, czyli 101,75mm. Opony o niskim profilu mają wartości procentowe przedstawione na oznaczeniach w granicach 40-50, a pełnoprofilówki nie mają w większości przypadków w ogóle takiej informacji na swoim boku.

R - budowa
Litera R jest oznaczeniem opony radialnej. Włókna w takim ogumieniu ułożone są pod kątem prostym do kierunku jazdy. Wygląda to tak, jakby wychodziły one w sposób promienisty ze środka koła. Oznacza to, że opona 185 55 r14 ma budowę radialną.

14 - średnica felgi
Ostatnią, bardzo ważną informacją jest wielkość felgi, na której możliwe jest umieszczenie danej opony. Nie wolno umieszczać ogumienia na większych lub mniejszych felgach od tych przedstawionych na oznaczeniu. Wartość ta przedstawiana jest w calach, co oznacza że oponę 185 55 r14 należy umieścić na feldze o średnicy 14 cali (35,56cm).


Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK