Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18):
+48 (0) 22 39 70 976

Właściwości


Strona 1 od 5
Podana cena dotyczy jednej opony i zawiera podatek VAT

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 195/70 r14


Z boku każdej opony, producent który wprowadził ją do sprzedaży powinien umieścić specjalne oznaczenie informujące o przeznaczeniu ogumienia oraz o innych najważniejszych parametrach danego produktu. Na rynku europejskim oznaczenie opon jest zgodne z przepisami ECE-R 30.

195 - szerokość
Na początku znaleźć można szerokość, jaką posiada dane ogumienie. Jej wartość pokazywana jest w milimetrach i zmienia się co 10 mm wraz z rozmiarami. W rzeczywistości wielkość ta (zależnie od producenta) może się nieznacznie różnić od informacji podanej w opisie. Liczba 195 w symbolu 195 70 r14 informuje o tym, że szerokość przekroju opony, to 195 mm lub wartość zbliżona do tej wielkości (np. 194,8 mm). Warto dodać, że szerokość mierzona jest po założeniu opony na felgę i jest to odległość dzieląca dwa najbardziej oddalone punkty na ścianie zewnętrznej i wewnętrznej.

70 - profil
Drugą liczbą w opisie opony jest informacja na temat procentowej wysokości boku opony. Aby poznać tą wartość w milimetrach należy obliczyć wskazany w oznaczeniu procent z szerokości. W modelu 195 70 r14, profil to 70% z 195 mm, czyli 136,5 mm. Pełnoprofilowe ogumienie jest pozbawione informacji o profilu na swoim boku, a niskoprofilowe produkty mają wartości w granicach 40-50%.

R - budowa radialna
W 98% opon dostępnych na rynku można znaleźć opisy zawierające literę R. Jest to nic innego, jak symbol budowy radialnej ogumienia. Oznacza to, że włókna w takiej oponie biegną pod kątem prostym do kierunku jazdy. Jak widać model 195 70 r14 posiada literę R w swoim opisie, więc można stwierdzić, że jest to ogumienie o konstrukcji radialnej z promieniście ułożonymi włóknami osnowy.

14 - wielkość felgi
Oczywiście nałożenie opony samochodowej na za małą lub za dużą felgę jest niemożliwe, dlatego na ostatnim miejscu w opisie widnieje wyrażona w calach średnica felgi, do której dany typ ogumienia jest dopasowany. Wersję 195 70 r14 można na przykład montować na felgach o rozmiarze 14 cali, czyli 35,56 cm.


x
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK