Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18):
+48 (0) 22 39 70 976

Właściwości


Strona 1 od 56
Podana cena dotyczy jednej opony i zawiera podatek VAT

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 205/55 R16


Na bocznej ścianie każdej opony samochodowej dostępnej w sprzedaży znajduje się symbol informacyjny. Zadaniem tego symbolu jest udzielenie podstawowych informacji na temat parametrów opony. Opony w całej Europie posiadają takie same oznaczenia, które muszą być zgodne z przepisami ECE-R 30.

205 - szerokość opony
Pierwsza cyfra oznacza szerokość opony, która jest wartością wyrażaną w milimetrach. Mierzy się ją od najbardziej wysuniętego punktu ściany zewnętrznej do najbardziej wysuniętego punktu ściany wewnętrznej po zamontowaniu felgi. Szerokość przekroju opony może troszkę się różnić w zależności od rodzaju producenta. W podanym przykładzie opony 205 55 R16 szerokość może wynosić na przykład 206 lub 204mm.

55 - profil
Druga cyfra jest procentową wartością oznaczającą profil opony. Dzięki niej wiadomo, jaki procent szerokości produktu stanowi wysokość profilu. W przypadku opony 205 55 R16, jej wysokość stanowi 55% szerokości. Można łatwo więc obliczyć, że jest to 112,75mm. Opony niskoprofilowe mają mniejsze wartości (np. 40), a opony o pełnym profilu nie posiadają żadnej informacji w oznaczeniu.

R - budowa radialna opony
Informacja ta oznacza, że włókna wykorzystane do budowy tej opony biegną promieniście przez jej środek pod kątem prostym do kierunku toczenia się. 98% opon dostępnych w sprzedaży posiada takie oznaczenie, co znaczy że mają one budowę radialną.

16 - średnica felgi
Ostatnia cyfra jest oznaczeniem średnicy felgi. Wartość ta jest wyrażona w calach. Oponę 205 55 r16 można założyć na felgę o średnicy 16 cali czyli 40,64 cm. Bardzo często opony posiadające wyżej wymienione parametry są polecane do aut klasy średniej i wyższej.

Nalży pamiecać, że znajomość wszystkich parametrów opony ułatwia znalezienie zamienników opon.


x
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK