Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18):
+48 (0) 22 39 70 976
Właściwości


Strona 1 od 13
*Podana cena dotyczy jednej opony i zawiera podatek VAT
**Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.

Opony 205/55 r17


Wybór najlepszego ogumienia do auta należy rozpocząć od szerokości, profilu, budowy i średnicy. Wszystkie te informacje zostały zawarte w krótkim opisie 205 55 r17.

205 - szerokość opony
Szerokość ogumienia jest opisana w pierwszej liczbie kodu 205 55 r17, znajdującego się z boku opony. W branży oponiarskiej często zamiast szerokości używa się określenia wielkość. Niezależnie od terminologii wartość ta jest wyrażana w milimetrach, zaś mierzona z jednego do drugiego końca opony. Zakres szerokości na rynku jest naprawdę duży. Producenci oferują opony od zaledwie 135 do nawet 335 milimetrów. Szersze opony stosowane są zwykle w samochodach terenowych i sportowych z dużą mocą. Od szerokości zależny jest także profil ogumienia.

55 - profil opony
Umownie profil opony można podzielić na niski, średni i wysoki. W praktyce zakres profili rozciąga się obecnie od 30% do 80%. Przez to pojęcie należy rozumieć stosunek szerokości do wysokości ogumienia wyrażany w procentach. Samochody sportowe będą korzystać częściej z opon niskoprofilowych, zaś terenowe z tych o wysokim profilu. Wszystko zależy od tego gdzie i jak wykorzystywany jest samochód. Profil opony z opisu 205 55 r17 wynosi 55%. Producenci do określenia relacji szerokości do wysokości opony używają także pojęcia seria.

R - budowa opony
Opis 205 55 r17 przekazuję także informacje dotyczącą budowy opony. Dzięki firmie Michelin obecnie w transporcie osobowym wykorzystywane są wyłączeni opony symbolem R, czyli radialne. Włókna w takim ogumieniu ułożone są wzdłuż siebie. Opona radialna jest także wzmocniona dodatkowymi warstwami. Technologia ta umożliwiła oszczędność paliwa i poprawę prowadzenia. Przez ponad 60 lat opony radialne na stałe wyparły ogumienie o budowie diagonalnej z rynku aut osobowych. Opony oznaczone symbolem D nie znikły jednak całkowicie. Są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle jako ogumienie pojazdów wolnobieżnych.

17 - średnica w calach
Producenci samochodów informują klientów o zakresie felg możliwych do stosowania w danym modelu. Aby dobrać odpowiednie opony samochodowe do obręczy w opisie ogumienia została zawarta informacją o średnicy. Wyrażana jest w calach i określana przez ostatnią liczbę.


Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK