Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18):
+48 (0) 22 39 70 976
Właściwości


Strona 1 od 2
*Podana cena dotyczy jednej opony i zawiera podatek VAT
**Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.

Opony 215/70 r16


Na rynku europejskim można znaleźć wiele rodzajów ogumienia posiadających różne parametry i przeznaczenie. Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu można szybko i łatwo znaleźć informacje na temat opon. Dane te umieszczone są na bocznej ścianie każdego modelu ogumienia opuszczającego fabrykę. Oznakowanie takie, to specjalny ciąg cyfr oraz liter podzielony na grupy, z których każda opisuje inny parametr produktu.

215 - szerokość przekroju ogumienia
Na pierwszym miejscu, po lewej stronie oznaczenia umieszczona jest liczba, która informuje o szerokości opony, wyrażonej w milimetrach. Wartość ta jest mierzona po nałożeniu ogumienia na felgę i jest to odległość pomiędzy skrajnie wysuniętymi punktami na ścianach (zewnętrznej i wewnętrznej) opony. W zależności od rodzaju firmy, która wprowadziła dany model na rynek, wielkość ta może być trochę mniejsza lub większa od podanej na ścianie bocznej. Różnice są jednak tak małe, że zdecydowano się zaokrąglić tą wartość. Dlatego można stwierdzić, że modele 215 70 r16 posiadają szerokość przekroju równą 215 mm.

70 - wysokość boku danego modelu ogumienia
Następną wartością pojawiającą się w większości przypadków po szerokości (w większości, ponieważ opony mające pełny profil nie posiadają tej wartości w swoim oznaczeniu) jest wysokość boku opony, czyli jej profil. Jest to wartość procentowa informująca o tym, jaką część szerokości przekroju ogumienia stanowi wielkość profilu. W przypadku modelu 215 70 r16, wielkość ta, to 70% z 215 mm, czyli 150,5 mm. Opony charakteryzujące się niskim profilem posiadają o wiele niższe wartości mieszczące się w granicach (40-50%).

R - budowa danego modelu opony
98% sprzedawanych opon posiada literę R w swoich oznaczeniach. Jest to symbol, tak zwanej budowy radialnej polegającej na tym, że włókna biegną od środka koła w sposób promienisty, pod kątem prostym w stosunku do kierunku, w którym opona się obraca. Patrząc na symbol 215 70 r16 można łatwo stwierdzić, że jest to ogumienie typu radialnego.

16 - średnica felgi
Na końcu zawsze znajduje się informacja na temat średnicy felgi. Wielkość ta przedstawiona jest w calach. Dzięki tej informacji wiadomo, że oponę 215 70 r16 należy nakładać na felgę o rozmiarze 16 cali (40,64 cm).


Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK
Wykorzystujemy pliki cookies. Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na ich stosowanie.
OK