Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18): +48 (0) 22 39 70 976

Właściwości

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 215/75 r15


Wszystkie opony oznacza się w sposób umożliwiający odczytanie danych o ich szerokości, profilu, budowie i średnicy felgi. W oznaczeniu 215 75 R15 zamieszczonym na oponie 215 to szerokość, 75 - profil, R - informacja o budowie, natomiast 15 opisuje średnicę felgi. Zanjomość danych technicznych z opisu to pierwszy krok podczas szukania nowych opon. Kolejnym jest sprawdzenie testów opon.

215 - szerokość opony
Jako pierwszą w oznaczeniu umieszcza się jej szerokość wyrażoną w milimetrach. Ogumienie oznaczone 215 75 R15 posiada szerokość 215 milimetrów. Często kierowcy wykorzystują informacje o szerokości danego modelu podczas sezonowej wymiany opon, wiedząc, że w sezonie zimowym lepiej zamontować w pojeździe opony o większej szerokości. Szerokość mierzona jest zawsze pomiędzy najbardziej odległymi punktami znajdującymi się na zewnętrznej i wewnętrznej ścianie opony. Od szerokości opony zależy również wymiar felgi, podawany na czwartym miejscu w oznaczeniach.

75 - profil
Profil opony to wielkość opisująca stosunek wysokości do szerokości. Profil 75 w oznaczeniu 215 75 R15 stanowi informację, że wysokość opony jest równa 77 procent jej szerokości. Optymalny profil ma znaczenie dla prawidłowości pomiaru prędkości i drogi przejechanej przez auto, gdyż opony zbyt zbyt niskie lub zbyt wysokie mogą zafałszować wskazania urządzeń pomiarowych. Pośrednio wartość profilu zawiera również informację o wysokości. Wystarczy wyliczyć 75 procent z szerokości, w tym przypadku wynoszącej 215 milimetrów, aby uzyskać wynik 161,25 oznaczający wysokość w milimetrach.

R - symbol oznaczenia budowy opony
Litera R na trzecim miejscu oznacza oponę o konstrukcji radialnej. Włókna osnowy biegną w niej radialnie, pod kątem prostym, dzięki czemu opona staje się bardziej elastyczna. Radialne opon samochodowe stosuje się niemal we wszystkich pojazdach osobowych, gdyż cechują się dużą powierzchnią styku bieżnika z nawierzchnią i dobrze zachowują podczas jazdy po łuku. Poprawę parametrów uzyskuje się poprzez wzmocnienie bieżnika warstwami opasania czyli ułożonymi obwodowo warstwami kordu. W stosunku do opon diagonalnych opony radialne charakteryzują się jednak mniejszą odpornością ścianki bocznej na uszkodzenia mechaniczne

15 - średnica felgi
Ostania liczba stanowi średnicę felgi, a równocześnie średnicę osadzenia opony. Podana na oponie kombinacja 215 75 R15 oznacza, że średnica felgi wynosi w tym przypadku 15 cali.


x

Tirendo.pl używa cookies aby zapewnić Ci najwyższą jakość wyświetlanej strony. Odwiedzając naszą stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies.

OK Więcej informacji