Obsługa klienta (Pn–Pt: 8–18): +48 (0) 22 39 70 976

Właściwości
Strona 1 od 11

(1) Ponad 90% zamówień jest dostarczanych do naszych klientów w przeciągu podanego terminu dostawy.


Opony 175/70 r14


Każda opona na swoim boku powinna posiadać informacje na temat jej przeznaczenia, rozmiarów oraz innych istotnych parametrów. Informacje te podlegają pod europejski przepis ECE-R 30. W związku z tym na boku każdej opony można znaleźć specjalne cyfry i litery tworzące pełne oznaczenie opony.

175 - szerokość
Pierwsza liczba, to wyrażona w milimetrach szerokość opony. Wielkość tą można sprawdzić po założeniu opony na felgę i zmierzeniu odległości pomiędzy najdalszym punktem zewnętrznej ściany, a najbardziej oddalonym punktem ściany wewnętrznej opony. Oznacza to, że opona 175 70 r14 ma szerokość około 175mm (około, ponieważ w zależności od firmy, która wyprodukowała oponę, wartość ta może być o kilka milimetrów mniejsza lub większa). Warto dodać, że oznaczenia szerokości opon o różnych rozmiarach rosną o 10mm.

70 - wysokość profilu
Drugą bardzo ważną wartością jest informacja o wysokości boku opony. Wyraża się ją w procentach. Innymi słowy, liczba ta informuje użytkownika, jaki procent szerokości, stanowi profil opony. W przypadku modelu 175 70 r14, jest to 70% ze 175mm czyli 122,5mm. W oponach wysokoprofilowych nie umieszcza się informacji na temat profilu.

R - opona radialna
Trzecim elementem oznaczenia ogumienia jest litera. W 98% przypadków jest to litera R mówiąca o tym, że opona posiada promieniste włókna biegnące pod kątem prostym w stosunku do kierunku, w którym toczy się opona. Jest to tak zwana budowa radialna. Oznacza to, że ogumienie typu 175 70 r14, to opony radialne.

14 - wielkość felgi
Ostatnią informacją umieszczoną na oznaczeniu jest średnica felgi, na którą możliwe jest założenie opony. Wartość ta w przeciwieństwie do poprzednich wyrażona jest w calach, a nie w milimetrach. Czyli innymi słowy oponę 175 70 r14 można założyć tylko i wyłącznie na feldze, której średnica wynosi 14 cali, co w przeliczeniu daje 35,56cm. Dla innych felg opona ta będzie za mała lub za duża.

Teraz każde ogumienie, nawet opony zimowe 175 70 R14 zostaną z łatwością rozszyfrowane.


x

Tirendo.pl używa cookies aby zapewnić Ci najwyższą jakość wyświetlanej strony. Odwiedzając naszą stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies.

OK Więcej informacji